Turdus Merula


Stránky jednoho karlínského kosa turdus merula
 

Náhodný kos

náhodný kosKosí galerkaKosí CD

kosí CD Stáhněte si kosí CD

Kontakt

K odeslání emailu použijte formulář Psaní pro kosa.

Registrace

Pro registraci použijte registrační formulář.

RSS

Kosí RSS kanál

Odkazy

Kos v literatuře, filmu, písničce atd. VIII.

Tentokrát fejeton Karla Čapka O povaze kosů.
30. května 2017

Čas od času na mě vyskočí z knížky, z písničky nebo třeba z filmu kos a kde jinde by o tom mělo být napsáno, než na kosích stránkách. Určitě spoustu kosů přehlédnu nebo přeslechnu, tak mi klidně posílejte na email zajímavé kosí tipy!

O povaze kosůMožná náhodou, možná ne, opravdu nevím, objevil jsem fejeton Karla Čapka O povaze kosů, který vyšel v Lidových novinách 3. května 1931. Fejeton se mi podařilo vygooglit, když jsem hledal informaci, zdalipak kosové mrkají... jasně že jo, jen jsem si to potřeboval ověřit. Pak už chyběl jen krůček k vypátrání knížky Čapkových fejetonů z Lidových novin Kalendář, kterou v roce 1947 vydalo nakladatelství František Borový (spisy bratří Čapků, sv. 45)... jde o II. vydání, první snad vyšlo v roce 1940. Na internetu se uvádí, že jde o fejetony z let 1918–1919, což ale nesedí, protože v té době nepsal do Lidových novin, ale do Národních listů. To nevadí! Všechny fejetony jsou k přečtení tady (v roce 2009 vypršela autorská práva k dílu Karla Čapka). Já jsem si, samozřejmě, pořídil Kalendář v antikvariátu. Moc pěkné čtení, doporučuji.

O povaze kosů
Stěžují-li si staří lidé, jak se ten svět mění, míní tím obyčejně mravy mládeže, rozmach automobilismu, sociální trampoty a jiné novodobé úkazy; ale obyčejně přehlédnou, že se ten svět mění i v některých úkazech přírodních. Tak například rackové prý dříve nemívali svou povinnou jarní etapu u pražských mostů; vzali si to do zvyku teprve před několika desítkami let. Anebo v přírodopisech našich otců býval kos líčen jako plachý lesní pták. Jděte dnes hledat kosa do lesa; a co se týče jeho plachosti, je o hodně méně plachý než podomní prodavač vstupenek na dobročinný koncert. Přesněji řečeno, stal se z něho úplný nestyda a městský flákač. Nechal lesy lesní reformě a nastěhoval se do městských zahrádek a parků; vlastně zmocnil se jich rukou násilnou. Hle, co učinila civilizace z plachého lesního ptáka.

Ráno začne hulákat za naprosto nemožné hodiny, jen aby vás vyrušil ze zaslouženého spánku. Když se mu to povede, utiší se a počne provozovat své pravidelné rošťárny: popelí se v záhonech, aby si podrbal muňky, uštipuje puky květů, rve tulipány a vytahuje z půdy malé sazeničky; za nějakou hodinku práce vám zdemoluje kus přírody, který nazýváte svou zahrádkou, a uspokojen se vyhoupne na plot a volá: “Kolik je hodin? Kolik je hodin?” Druhý se vychloubá: “Já jsem z Vídně! Z Vídně! Z Vídně!”, kdežto třetí se vysmívá: “To se ví!”

Pak vyjdete potěšit se rosnou zahrádkou, a najdete rozryté záhonky, rozškubané plátky vzácného tulipánku, orvané kročce a vyhrabané pomněnky, které jste včera sázel. I počnete bědovat a láteřit na toho černého surovce, který se natřásá na plotě, hrozíte mu pěstí a slibujete mu, že si na něho koupíte flobertku nebo strojní pušku; a tu ten černý ničema se k vám obrátí zády a zvedne ocas dávaje co nejzřetelněji najevo: “Polib mně šos, člověče!” Rozzuříte se a hodíte po něm hrudou; poskočí a počne hrubě nadávat. Řeknete si, že s takovou sebránkou si raději nezačínat, a dáte se do práce s motyčkou nebo rýčem; vleze vám rovnou pod nástroj, takže musíte dávat pozor, abyste ho nepřekrojili, zatímco tahá ze země žížalu jako ohromný makarón. Odstrčíte ho motyčkou, aby vám nepřekážel; vynadá vám a vysadí na vás zadek, ale neustoupí. Je dotěrný jako štěnice a drzý jako váš největší nepřítel. K večeru usedne na kraji střechy a počne flétnovat tak pěkně, že se opřete o rýč a necháte všeho –

A když hnědá kosice snese svou kolekci vajíček (jsou totiž strašně plodni), můžete jí strčit nos až do hnízda; ani se nehne, jen mírně mrká a dává najevo: “No tak hlídej, člověče, hlídej, tleskej do dlaní, abys zahnal kočky; hleď jednou být nějak užitečný.”

A člověk tedy hlídá a zahání kočky od hnízda těch černých nestydů.

Lidové noviny 3. května 1931

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. XXI. (14. června 2020)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. XX. (22. února 2019)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. XIX. (24. ledna 2019)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. XVIII. (6. srpna 2018)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. XVII. (24. července 2018)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. XVI. (14. července 2018)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. XV. (24. června 2018)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. XIV. (9. června 2018)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. XIII. (15. května 2018)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. XII. (2. dubna 2018)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. XI. (29. listopadu 2017)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. X. (23. června 2017)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. IX. (7. června 2017)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. VIII. (30. května 2017)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. VII. (22. března 2016)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. VI. (13. prosince 2015)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. V. (13. září 2015)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. IV. (14. června 2015)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. III. (3. února 2015)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. II. (11. září 2014)
Kos v literatuře, filmu, písničce atd. I. (31. srpna 2014)

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Všechny články