Kos v literatuře, filmu, písničce atd. XXXI.
Synovec Vincent vylovil z knihobudky knížku Máma, táta, já a Eda (Česká abeceda). Na obálce je kos a hned po otevření knížky zjistíte, že je to kos Pepa (obrázek níže). Máma, táta, já a Eda je speciální slabikář, který napsal Jiří Gruša a ilustroval Miroslav Wagner.
Slabikář vznikl pro české děti exulantů žijící v zahraničí, aby se naučily číst v rodné řeči a jejich duše byla obohacena eticky i esteticky. Jedním z důvodů, proč lidé opouštějí své nesvobodné vlasti, je přání, aby alespoň jejich děti unikly trychtýři, kterým jsou od první školní třídy nalévány. Po něžné revoluci v listopadu 1989 to byl první slabikář, který vyšel bez kontroly stranických orgánů, a který mohli učitelé používat ke vzdělávání prvňáčků.
Písmeno K - Kos a kaktus
U ok_na je kak_tus. Já jím u stolu kom_pot. Pes kouká na kosa. Je to kos Pepa. Ve_li_ký klaun, veliký koumák. Po_smí_vá se. Komu se posmívá? Inu, to je jasné. Volá:
"Á, pan pes. Pan pej_sek! Pane, je s vámi psina? Kam_pak, kampak? Na okno? I to to!"
Pes kouká ky_se_le. Kysele kouká sem a tam.
Ale pak… skok, skok a skok. Skokem je u kak_tu_su. A u kosa. To se ví, kos je koumák a klaun, kos klame. Kos má nos. Letí… kam? Ví on sám. Asi má kosí kom_pas. Kaktus taky letí. Kam? Inu tam, kam létají kaktusy. Je na kusy.
Kos Pepa se vyskytuje i v dalších příbězích u jiných písmen, stane se z něj kos poštovní a dokonce tam má i kosí píseň:
Kose Pepo,
dupy dup,
jde po tobě
Míťa Hňup.
Látá oka
sedmi sítí,
že tě do nich,
cha, cha, chytí.
Už má pro tě
klec i klíč,
tam se, kose,
pískat cvič.
On prý zjara,
dupy, dupy,
nechá radši
zpívat hňupy.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY