Kosí úterý LXVII. - Ďáblův slovník
Dnešní Kosí úterý bude ještě o něco odlehčenější než normálně, ale hlavně pro mě, páč se chystám opisovat. Abych si to nějak ospravedlnil, jestli je něco takového vůbec možné, napíši tento krátký úvodník, čímž docílím toho, že nakonec bude původního textu více, než textu opsaného. To jsem ale kos!
Už delší dobu se na mě z knihovny šklebila a různě pitvořila knížka Ďáblův slovník, kterou sestra Bára (za nemalého přispění synovce Vincenta) našla v knihbudce a následně mi ji darovala... už někdy před rokem. Já vím, že se říká a píše "knihobudka", ale mně to s tím "o" prostě nejde do huby, ani z huby a dokonce mi to ani nejde pořádně napsat, tak tomu prostě říkám knihbudka. Takže na mě ten Ďáblův slovník všelijak pokukoval a tak jsem ho minulý čtvrtek, v deset třicet čtyři večer, když to vůbec nečekal, vytáhnul z knihovny a přečetl. Ten čuměl! A já se dobře bavil. Heleďte, je to slovník, takže jsou tam všelijaká slova a ke každému ještě nějaký vysvětlující popis. Ovšem na rozdíl od většiny slovníků je tady popis povětšinou sarkastický, což má pravděpodobně býti to ďábelské. No, recenze na knížky bych nejspíš psát nemohl, nebo snad ani neměl. Do slovníku jsem se začetl v době, kdy jsem přemýšlel, že by další téma Kosího úterý mohly být všelijaké "moudré" a tzv. motivační pindy. Ďáblův slovník mi to ulehčil, páč jsem se chystal být sarkastický a v této knize je sarkasmu na rozdávání, jak záhy zjistíte… pravděpodobně. O velikých "moudrech" atd. tedy jindy.
Ďáblův slovník Ambrose Briece (vojáka, novináře, esejisty...) vyšel původně v roce 1906 pod názvem Cynikova encyklopedie. Dnešní název dostal v roce 1911. U nás zatím vyšly dvě verze (1996 a 2010) a za obě vděčíme překladatelce Haně Ulmanové.
A tady už malý výběr z Ďáblova slovníku:
Akordeon - Nástroj, jenž harmonicky souzní s pocity úkladného vraha.
Bakchus - Velice vhodné božstvo, jež vynalezli naši předkové, aby mohli omlouvat své pitky.
Diskuse - Metoda, pomocí níž utvrzujeme druhé v jejich omylech.
Filosofie - Systém mnoha cest vedoucích odnikud nikam.
Homeopat - Humorista lékařské profese.
Housle - Nástroj, jenž třením koňského ocasu po vnitřnostech kočky lechtá lidské uši.
Ignorant - Osoba, jež není obeznámena s jistými vědomostmi, jimiž disponujete vy, a zároveň mající vědomosti jiné, o nichž vy nemáte ani tušení.
Konservativec - Státník, jenž je zamilován do existujících zlořádů, na rozdíl od liberála, který si je přeje nahradit jinými.
Kritik - Člověk, který se pyšní tím, jak nesnadné je ho uspokojit právě proto, že se ho nikdo uspokojit nesnaží.
Mozek - Orgán, jímž myslíme, že myslíme.
Obdiv - Zdvořilé uznání toho, že se nám někdo podobá.
Omen - Znamení, že pokud se nic nestane, něco se stane.
Pomlouvat - Hovořit o člověku tak, jak se vám jeví, když se zrovna on sám zjevit nemůže.
Realismus - Umění zobrazovat přírodu tak, jak ji vidí ropuchy. Kouzlo, jež se rozlévá krajinou namalovanou krtkem či povídkou napsanou píďalkou.
Rebel - Zastánce nového bezvládí, jemuž se nepodařilo ho zavést.
Rekreace - Zvláštní druh sklíčenosti, jež má ulehčit obecné únavě.
Rus - Osoba s tělem bělocha a duší Mongola. Tatarské emetikum (dávidlo - poznámka T.M.)
Samozřejmý - Zřejmý mně a nikomu jinému.
Slovník - Zlovolné literární zařízení, jež slouží k utlačování jazykového růstu a pružnosti a k celkovému znepříjemnění jazyka. Tento slovník je však dílem nadmíru užitečným.
Telefon - Vynález ďáblův, jenž odstraňuje některé výhody plynoucí ze situace, kdy udržujeme nepříjemnou osobu v jisté vzdálenosti.
Zábava - Vynález k podporování sklíčenosti. Nenáročné cvičení intelektuální debility. Různé druhy veselic, jejichž vpády zastavuje na hranici smrti pouze deprese.
Zhýralec - Člověk, jenž tak usilovně pronásledoval rozkoš, až ji nešťastnou náhodou předhonil.
Ďáblův slovník se dá dneska pořídit v antikvariátu a nebo třeba budete mít štěstí v nějaké knihbudce.
Hlavně ho po mně nechtějte půjčit, páč pak bych ho neměl, což ale určitě nechcete, páč pak bych vám ho nemohl půjčit.
KLAP!
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY