Kosí úterý CXVIII. - Válentýn
Letos se to pěkně sešlo. 14. února je druhé úterý v měsíci, takže čas Kosího úterý (předpokládám, že jste nemohli dospat, jak jste se těšili) a zároveň je Válentýn, svátek všech povalečů. Můj úplně nejvíc nejzamilovanější. Nejde o povaleče alias flákače, ti mají svátek 1. května na Den práce, povalečstvím je míněno válení, polehávání, lenošení, hovění atd. A povaleč, také často zvaný válečník, je labužník oddávající se válení. Jen tak sebou plácnout a válet se, to umí kdejaké jelito, skutečný válečník si válení užívá. Na správné válení neexistuje žádný návod, každý povaleč má vlastní styl, který si postupně zdokonaluje a vypiplává k dokonalosti. Například já začal před lety jen s vínem a knížkou, ale dnes už si připravím i něco na zub, uvařím si velký hrnek čaje, protože tekutiny, že jo, poblíž mám iPad a sluchátka, kdybych si chtěl pustit hudbu v lepší kvalitě než z chrchlátek v tabletu a samozřejmě mám po ruce dálkové ovládání na bednu, páč rád čumím na filmy na velké obrazovce. Chcete-li se pustit do válení, rozhodně nepodceňujte oblečení. Základem jsou teplé ponožky. Jako pokročilý válečník bych vám samozřejmě mohl předat spoustu užitečných zkušeností, ale myslím si, že na tohle si musí každý přijít sám. Důležité je začít. A hlavně si pořiďte ty teplé ponožky.
Legenda praví, že už někdy ve třetím století zakazoval římský císař Claudius II. svým vojákům válet se, protože se bál, že by si na to zvykli a nechtěli by jít do války. Kněz Valentýn brojil proti válce i císaři a tajně vodil vojáky i obyčejné občany do paláce, kde se mohli povalovat v posteli samotného císaře Claudia II. Když to císař zjistil, zhnusil se, osmkrát za sebou se vykoupal a nechal se i vykartáčovat. Valentýna nechal zatknout a vymyslel pro něj speciální trest: Valentýn musel vyprat všechna prostěradla v paláci. To ho nakonec stálo život. Během jednoho praní u řeky Tibery se Valentýn zamotal do jednoho z prostěradel a protože byl nemehlo, upadl do řeky a utopil se.
Ohledně názvu svátku je odborná i laická veřejnost rozdělena na dva nesmiřitelné tábory. Jedni tvrdí, že název svátku je jasně odvozen od válení se vojáků i obyčejných občanů v posteli Claudia II. Zatímco druzí tvrdí, že svátek nese pojmenování podle následující historky: Neznámý občan římský šel kolem řeky Tibery právě ve chvíli, kdy se Valentýn zamotaný v prostěradle topil ve vodě na mělčině u břehu. Nenapadlo ho, že se topí, protože, jak poté vyprávěl v hospodě, Valentýn vypadal, jako že se do prostěradla zamotal dobrovolně a válení ve vodě si nadmíru užívá, že si prostě hoví. Podle které z verzí je svátek pojmenován, to se nejspíš nikdy nedozvíme, ale to nevadí, důležité je, že se takový pěkný svátek zachoval.
Válentýn slavím od nepaměti, ale teprve v roce 2017 jsem začal vytvářet názorné (a snad i trochu motivační) obrázky a později i fotografie k svátku. Pod článkem (a fotografií) najdete odkazy na předchozí ročníky. Prozradím, že fotografii z roku 2020 se mi doposud překonat nepodařilo, i když se o to někdy tak trochu snažím.
Užijte si Válentýn.
KLAP!
P.S. Tento článek jsem samozřejmě napsal s předstihem, abych se dnes mohl plně věnovat válečnickým radovánkám. Asi tak nějak jako na fotografii.
Válentýn 2022
Válentýn 2021
Válentýn 2020
Válentýn 2019
Válentýn 2018
Válentýn 2017
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY